O edukacji subiektywnie

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

Dziś mija nam rok w edukacji domowej

 Follow my blog with Bloglovin

 

Rok temu rozpoczęła się nasza przygoda z uczeniem się poza szkołą. Ten rok był naszym chrztem bojowym. Nie wiedzieliśmy co nas czeka, czy nam się uda, czy to jest to, czego naprawdę szukamy. Znaliśmy właściwie samą teorię, bo to co czytaliśmy dawało nam niewielki obraz tego, jak to naprawdę wygląda. Wiele obaw ale i pomysłów, chęci.

Najważniejsze było, że wszyscy w domu byliśmy przekonani – warto spróbować.

Na początku przerażenie – ile tego materiału. Najbardziej powalała mnie na nogi objętościowo  matematyka (wcale nie mój przedmiot), polski i przyroda. Reszta to ‚pikuś’.

Planowałam… a potem jakoś poszliśmy na żywioł. Uczyliśmy się w domu tego co da się głównie z książką, Młody ogarnął sam ortografię i formy użytkowe na płytach CD, na spacerach uczyliśmy się przyrody, wieczorami, kiedy Młody ma wenę filozofowaliśmy, czytaliśmy, używaliśmy mikroskopu, i dawaliśmy czas na przyjemności. Młody uczęszczał na zajęcia w okolicy i Warszawie. Byliśmy na pięciu lekcjach muzealnych, używaliśmy skatepark kiedy młodzież jest w szkole, jeździliśmy na wycieczki rowerowe.

Młody odżył twórczo, ma więcej czasu na własne inicjatywy.Pomaga w domu przy niektórych zajęciach, a najbardziej przy technicznych, np. reperowanie roweru, malowanie drzwi i barierek przy wejściu. Lubi pracować w ogrodzie, wspólnie grabimy liście, sam inicjuje przycinanie gałęzi, pomaga przy nasadzeniach roślin.

Zaczyna się kolejny rok poza szkołą. Ostatni rok szkoły podstawowej. Czas przygotowania się do testu obejmującego właściwie 6 lat doświadczenia szkolnego. Czas też na decyzję co dalej. Czy za rok, w gimnazjum pozostaniemy poza systemem, czy zdecydujemy się wrócić w szkolne mury? To poważna decyzja, z którą się wiąże też wybór gimnazjum, jeśli zdecydujemy się na szkołę.

Follow my blog with Bloglovin

Reklamy

5 comments on “Dziś mija nam rok w edukacji domowej

 1. genituram
  30 listopada 2015

  My też się z żoną zastanawiamy nad nauczaniem domowym. To dobra alternatywa, szczególnie z powodu tego, co dzieje się we współczesnych szkołach. Aż strach się bać o własne dzieci.

  • all4your.child
   30 listopada 2015

   Miło, że wpadł Pan na mojego bloga. A w jakim wieku macie dziecię? Z moich obserwacji zainteresowanie tematem jest ogromne. Warto spróbować. Do szkoły zawsze można pójść.

 2. genituram
  2 grudnia 2015

  Nasza mała Oliwka ma dopiero pięć wiosenek, ale uczymy ją już teraz. I nawet nam się to podoba. Właśnie dlatego poważnie myślimy, żeby kontynuować edukację w takim stylu. Wiem, że to będzie o wiele trudniejsze niż tradycyjna szkoła, ale też o wiele korzystniejsze dla naszego dziecka.

  • all4your.child
   6 grudnia 2015

   Czyli malutka załapała się jeszcze na przymus szkolnego nauczania. Z tego co widzę na forach i wśród znajomych, to wśród rodziców dzieci z tego rocznika ED cieszy się wielkim zainteresowaniem. Nie wszyscy mają odwagę lub czas, bo tu trzeba go mieć. Jednak wielu rodziców się decyduje na tę formę nauczania. Z wypowiedzi rodziców zaangażowanych w to wynika, że początkowy okres szkolnego etapu jest najłatwiejszy do wejścia w ED, gdyż ani dziecko ani rodzice nie mają jeszcze szkolnego bagażu, a w życiu nie następuje jakaś radykalna zmiana. Większość z nas prowadzi przecież w mniejszym lub większym stopniu uczenie dzieci od pierwszych dni życia. A pierwsze lata szkoły to jeszcze nie tak poważna nauka, bo większość można przerobić przy okazji. Większość dzieci przejawia przecież zainteresowanie światem bez nagonki.

 3. kswksw121512
  29 kwietnia 2016

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 4 października 2015 by in aktualności.
Follow O edukacji subiektywnie on WordPress.com
Pisanie artykułów i teksty SEO na zamówienie
FreeWebstore
zBLOGowani.pl

Blog Stats

 • 42 313 hits

POLECAM KSIĄŻKI

Z CIENIA. POWIEŚĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

BEZ RĄK, BEZ NÓG, BEZ OGRANICZEŃ!

%d blogerów lubi to: