O edukacji subiektywnie

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

Wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego

8888Wkrótce Młody jedzie z Tatą do Muzeum Wojska Polskiego na lekcję muzealną Wojskowość polska X-XVII w. , podczas której kustosz Muzeum oprowadzi dzieci po ekspozycji poświęconej wojskowości od czasów panowania Mieszka I po śmierć króla Jana III Sobieskiego. Opowie o największych bitwach – Grunwaldzie, Kircholmie, Chocimiu i Wiedniu. Dzieci dowiedzą się również, czym była drużyna książęca, czym różnił się rycerz średniowieczny od renesansowego i po co husarzowi skrzydła.

Wysyłam na wycieczkę Tatę, bo jest historykiem i przerabia z Matim te tematy.  Będą więc mieli obaj przyczynek do późniejszych dyskusji. Poza tym obaj się tym interesują, a więc dla nich to będzie pewnie frajda. Choć mnie też, nie ukrywam pociągają podobne tematy, to niestety nie mogę tym razem jechać, bo nie dam rady być w dwóch miejscach na raz. W tym czasie, gdy chłopcy będą zdobywać wiedzę o wojnach i wojakach ja poprowadzę zajęcia w Klubie Mam.

Muzeum Wojska Polskiego ma bogatą ofertę dla dzieci i młodzieży.

Wystarczy wejść na ich stronę EDUKACJA by znaleźć propozycje dla różnych grup wiekowych – od przedszkola po liceum.

Ja się oczywiście skupiam na zakładce dla dzieci ze szkoły podstawowej. A tu znajdziemy lekcje muzealne, lekcje z eksponatami oraz warsztaty.

Przykłady tematów, oprócz powyższego to

Od pazia do rycerza – rycerze średniowiecznej Europy

Chcesz poczuć się rycerzem? Przyjdź zatem na zajęcia do Muzeum Wojska Polskiego! Uczniowie dowiedzą się jak można było zostać rycerzem. Odkryją też jakie były powinności pazia, giermka i rycerza. Znajdą odpowiedź na pytanie co znaczy być rycerskim i jakimi umiejętności musieli posiadać dawni wojownicy poza posługiwaniem się orężem. Poznają też uzbrojenie i obyczaje rycerskie.

Jeden dzień z życia ułana

O której ułanom grano pobudkę? Jak wyglądało ich szkolenie? Co to jest capstrzyk? Uczestnicy w czasie zajęć zobaczą jak wyglądał porządek dnia polskiego kawalerzysty. Dowiedzą się jak prawidłowo osiodłać konia i poznają sposoby walki ułanów. Uczniowie poznają barwne życie i anegdoty związane z polskimi kawalerzystami.

Skrzydła z biało-czerwoną szachownicą – prelekcja w samolocie AN-26

Po czym rozpoznać polskie samoloty? Po co w nich tyle pokręteł i lampek? I jak wygląda start i lądowanie tak wielkich maszyn? O tym wszystkim dowiecie się podczas krótkiej gawędy na pokładzie transportowego samolotu AN-26.

Ciekawe, nieprawdaż?

Na stronie MWP znajdziecie terminarz oraz krótki przewodnik jak zamówić taką wycieczkę. My na pewno jeszcze skorzystamy, bo tematy są niezwykle interesujące.

Mam oczywiście nadzieję, że oprócz intrygujących tematów, same zajęcia poprowadzone są na odpowiednim poziomie, o czym napiszę pewnie po wycieczce. Będzie to oczywiście na podstawie relacji moich chłopców.

Książki o historii Polski, które warto przeczytać:

   

Reklamy

One comment on “Wycieczka do Muzeum Wojska Polskiego

  1. Pingback: robimy kartki wielkanocne w Klubie Mam i zbiórka charytatywna dla Patrysia | O edukacji subiektywnie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Follow O edukacji subiektywnie on WordPress.com
Pisanie artykułów i teksty SEO na zamówienie
FreeWebstore
zBLOGowani.pl

Blog Stats

  • 40,690 hits

POLECAM KSIĄŻKI

Z CIENIA. POWIEŚĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

BEZ RĄK, BEZ NÓG, BEZ OGRANICZEŃ!

%d blogerów lubi to: