O edukacji subiektywnie

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

nietoperze i Pieskowa Skała

edukacja poza domem

Wczoraj, jak to w środy rano poszliśmy ćwiczyć MOKowską perkusję. Mati powtarza układ, którego się nauczył, ale też próbuje jakichś własnych rytmów, tudzież podpatrzonych na jutjubie. Swoją drogą to namyślam się by wziąć jakiegoś perkusistę by mu pokazał co i raz to i owo, by Młody nie stał w miejscu.

edukacja w domu z nietoperzowym tematem przewodnim

Po perkusji zasiedliśmy do naszej nauki. Postanowiliśmy porobić sobie „czytanie ze zrozumieniem”. Złapałam tekst o nietoperzach z pytaniami sprawdzającymi, przy okazji obtańcowaliśmy trochę gramatyki i ortografii. Skoro już mowa o nietoperzach zaczęliśmy mówić o Ojcowskim Parku Narodowym gdzie jest ich bardzo dużo. Mateusz teraz wie gdzie on leży i co jest tam takiego szczególnego, że obszar ten jest chroniony. Oglądaliśmy jaskinie na zdjęciach, w tym Jaskinię Łokietka. Nietoperze na pewno nie gardzą tymi jaskiniami, a jest ich tam ponad 700. Przy okazji obejrzeliśmy sobie nietoperza orzęsionego i musieliśmy koniecznie sprawdzić jak taki nietoperz jest zbudowany.

Oprócz chronionego tam nietoperza orzęsionego w Ojcowie są niezwykle ciekawe formy skalne, których trudno szukać nad morzem, gdzie często się pojawiamy i w naszej okolicy. Obejrzeliśmy Maczugę Herkulesa, Igłę Deotymy, oraz przyjrzeliśmy się skałom wapiennym. Musimy kiedyś pojechać do Krakowa. Zwiedzilibyśmy przy okazji Ojców, który jest niedaleko. Moglibyśmy spróbować znaleźć jakąś skamieniałość, i przyjrzeć się bliżej skałom wapiennym.

Oprócz nietoperzy obejrzeliśmy innych mieszkańców parku na stronie Ojcowskiego Parku Narodowego, a przy okazji zobaczyliśmy sobie herb parku, w którym znaleźliśmy nietoperza.

Oprócz fauny i geologii zobaczyliśmy co to jest Pieskowa Skała. Gdzie to jest i co szczególnego się tam znajduje. Matiemu spodobał się górujący nad Ojcowem zamek ze starym kamiennym murem i wieżą.

Tu pewnie jeszcze zajrzymy nie raz.

Oprócz czytania i nietoperzy Mati zrobił samodzielnie 3 strony zadań z angielskiego, z książki, którą bardzo polubił. Pojawiają się w niej słowa znajome i nowe, które stara się zapamiętać. Poza tymi ćwiczeniami słowotwórczymi, mówimy po angielsku. Ostatnio też całą drogę rowerową nawijałam po angielsku. Tak około 14km. Młody mówi po angielsku kiedy chce, ale rozumie i odpowiada na pytania, co mnie cieszy jednak. Pomijając typowe zajęcia nauczalne wiele wnoszą gry, w których trzeba rozumieć co mówią w nich bohaterowie i trzeba wybrać odpowiedź, od której zależy los naszego bohatera. Zauważyłam, że sporo z nich wynosi.

książki inspiracje:

One comment on “nietoperze i Pieskowa Skała

  1. Pingback: My już mamy wakacje | O edukacji subiektywnie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 19 lutego 2015 by in aktualności and tagged , , , .
Follow O edukacji subiektywnie on WordPress.com
Pisanie artykułów i teksty SEO na zamówienie
FreeWebstore
zBLOGowani.pl

Blog Stats

  • 39,467 hits

POLECAM KSIĄŻKI

Z CIENIA. POWIEŚĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

BEZ RĄK, BEZ NÓG, BEZ OGRANICZEŃ!

%d blogerów lubi to: