O edukacji subiektywnie

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

początek edukacji domowej – czyli jak zacząć?

Od kiedy zaczęliśmy rozmyślać na temat edukacji domowej (a było to w 2 klasie Matiego), a ja zaczęłam szperać wszędzie w internecie, co jest o tym napisane, zobaczyłam jak wiele jest rodzin idących tą drogą. Ostatnio zauważam też coraz większe zainteresowanie tym tematem. Niestety w mediach jest wciąż niewiele informacji o tej alternatywie dla szkoły, a więc rodzicom pozostaje szukanie na własną rękę. Rodzice jak to rodzice, mają wiele pytań i wątpliwości, tak jak my mieliśmy. Każdy z nas chce najlepiej dla swojego dziecka i moim zdaniem powinien mieć jasno określone, wyłuszczone, jaki ma wybór. Tak wciąż nie jest.

Moim zdaniem edukacja domowa powinna być wszędzie na równi traktowana jak szkoły prywatne lub państwowe, bo w każdym z tych wyborów są zawsze plusy i minusy, a określenie co jest dla nas rodzin najlepsze powinno należeć do nas, rodziców.

Tymczasem istnieje sobie coś takiego jak homeschooling a niewiele rodziców o tym wie, a tym bardziej nie wie jak do tego się przygotować, by mieć do tego pełne prawo.

Co więc trzeba zrobić by uczyć dziecko w domu?

Już na wielu blogach o tym pisano, ale powtórzę. Ta droga czeka każdego z nas, którzy chcą zburzyć ogólnopolski stereotyp edukacji.

Najpierw najlepiej znaleźć szkołę, która będzie nam przychylna i będzie nas w naszych działaniach wspierać, a nie przeszkadzać. Wiele rodzin decyduje się nawet na szkołę daleko od domu. To jest możliwe jeśli chcemy pojawiać się w niej tylko na egzamin kwalifikacyjny ( musimy go zdać, by dostać kwalifikację do następnej klasy, możemy zdać jeden z całego roku, lub podzielić go na części), możemy też znaleźć szkołę bliżej nas jeśli chcemy korzystać z jakichś zajęć organizowanych przez nią.

Koniecznie musimy mieć zaświadczenie z poradni pedagogicznej dotyczących dziecka w kierunku edukacji domowej. Czasem szkoły mają dostępną taką poradnię i dzięki temu ograniczymy czas i pieniądze do minimum.

Poza tym trzeba złożyć do naszej wybranej szkoły wniosek o zezwolenie do nauczania pozaszkolnego, poświadczenie o stawieniu się na egzaminie kwalifikacyjnym oraz oświadczenie o zapewnieniu warunków do nauki. Wzory

Jeśli już byliśmy zapisani do jakiejś szkoły warto dołączyć jej adres. Wtedy nowa placówka wysyła potrzebne dokumenty potwierdzające, że dziecko kontynuuje edukację gdzieś indziej.

Jeśli masz jakieś pytania pisz.

Wiele tematów jest poruszanych w grupach dyskusyjnych na facebooku i w przestrzeni wirtualnej. Znajdziesz tam wiele rodzin, które  w tym temacie są weteranami i wspierają nowicjuszy. Sama  korzystam i dziękuję im za to,że są i chcą podzielić się swoją wiedzą.

Tu możesz znaleźć naszą drogę do wiedzy. Do wspólnej radości jej odkrywania.

Wierzę, że nie ma jednej drogi życia, ile jest na świecie ludzi tyle dróg. Czasem krętych, lecz jeśli chcemy zawsze poprowadzą do celu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 14 lutego 2015 by in aktualności and tagged , , , .
Follow O edukacji subiektywnie on WordPress.com
Pisanie artykułów i teksty SEO na zamówienie
FreeWebstore
zBLOGowani.pl

Blog Stats

  • 39,467 hits

POLECAM KSIĄŻKI

Z CIENIA. POWIEŚĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

BEZ RĄK, BEZ NÓG, BEZ OGRANICZEŃ!

%d blogerów lubi to: