O edukacji subiektywnie

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

nasza codzienność w edukacji domowej

Dawno nie pisałam, a to z powodu braku czasu. Zeszły tydzień minął nam nieoczekiwanie szybko a i ten zdaje się gnać cwałem. Planujemy i działamy. Uczymy się kiedy chcemy i wykorzystujemy okazje.

Wiedza akademicka

W tym miesiącu skupiamy się na humanistyce, którą wkrótce chcemy zaliczyć. Mati uczy się z Tatą historii – oglądają filmy, dyskutują, wędrują po mapach, wertują ilustracje, układają wydarzenia w czasie, poznają Kolumba i jego kolegów po fachu i robią wiele innych historycznych rzeczy.

Ja natomiast próbuję się zmierzyć z opisem języka polskiego, a na warsztat wzięliśmy ostatnio deklinację i zdania. W międzyczasie łykniemy coś z ortografii oraz czytamy jakąś książkę tudzież małe formy literackie. Poza tym bawimy się językiem angielskim. Ostatnio Młody sam z siebie zaczął próbować  mówić po angielsku, co mnie cieszy. Mamy fazy, kiedy mówimy głównie w tym języku. Postarałam  się też o ciekawsze niż w podręcznikach zadania do ćwiczenia języka. Kupiłam książeczkę za 8 zł, w której są ciekawe zadania słowotwórcze, fonetyczne i ogólnie wzbogacające słownictwo oraz poprawiające wyczucie języka.

Polecam przy okazji książkę:

Odkrywamy pasje

MuzykaMój plakat, logo, znak - tworzę w CorelDRAW

Od pewnego czasu syn interesuje się tworzeniem muzyki. Kocha muzykę, a ja od zawsze widziałam, że ma ogromne wyczucie rytmu. To przekonanie wzmocnili we mnie dwaj panowie, którzy prowadzili warsztaty muzyczne, w których Mat uczestniczył.

W zeszłym tygodniu załatwiliśmy sobie salę próbną by Młody mógł ćwiczyć na perkusji to co już się nauczył na zajęciach w ferie. W maju spróbujemy się dostać do szkoły muzycznej w naszej okolicy do sekcji perkusyjnej. Syn miał lekcję prywatną w weekend, na której mógł zobaczyć co na teście będzie i Pani nam powiedziała nad czym mamy jeszcze popracować.

Czeka nas okres nauki wybranej piosenki, którą Mat będzie musiał zaśpiewać podczas rekrutacji.

Trzymajcie kciuki by się dostał. Dzięki temu będzie mógł niedaleko domu doskonalić słuch muzyczny oraz rozwijać to co kocha.

Informatyka

Od ferii, podczas których Mati chodził na zajęcia z „Nowych form sztuki”, zaczynamy uczęszczać na nie regularnie. Można tam robić to co Młodego interesuje, czyli rysować i opracowywać swoje pomysły na komputerze.

A tak reklamuje te zajęcia nasz ośrodek kultury:

Nowe Formy Sztuki to zajęcia edukacyjno-artystyczne o charakterze praktycznym i teoretycznym, mające na celu rozwijanie umiejętności i zdolności twórczych oraz kompetencji poznawczych i interpretacyjnych odnośnie sztuki i dizajnu, na bazie znajomości twórczości współczesnej, łącznie z najnowszą. W tym roku program poświęcony jest kształceniu umiejętności rysunku pod kątem projektowania graficznego i nabywaniu umiejętności projektowania graficznego, ze szczególnym uwzględnieniem grafiki wektorowej, w programie CorelDRAW. Zajęcia przeznaczone są dla wszystkich osób zainteresowanych własnym rozwojem artystycznym i doskonaleniem umiejętności ilustratorskich i dizajnerskich. Uwzględnienie indywidualnej formuły pracy z każdym uczestnikiem zapewnia optymalne warunki rozwoju osobistego. Spotkaniom patronuje zróżnicowana problematyka i związane z nią specyficzne rodzaje aktywności artystycznej i projektowej.

Program tegorocznej edycji zajęć edukacyjno-artystycznych „Nowe Formy Sztuki” nosi tytuł „Line art: rysunek i projektowanie grafiki wektorowej”; będzie można zaprojektować i wykonać w programie CorelDRAW plakaty, wlepki i pocztówki internetowe „w krzywych”, zapoznać się z zasadami projektowania liternictwa i logotypów, nauczyć się tworzyć prace w stylu anime, poznać zasady konstruowania rysunków komiksowych, poćwiczyć budowanie postaci ludzkich i zwierzęcych oraz konwencje ilustratorskie i satyryczne. Uczestnicy rozwiną swój talent artystyczny i projektowy, nabędą konkretnych umiejętności posługiwania się programem graficznym CorelDRAW w określonym programem zajęć zakresie, wezmą udział w ciekawych wycieczkach tematycznych do galerii i muzeów. Każde spotkanie jest starannie przygotowane, składa się z części teoretycznej i praktycznej, ma swój temat przewodni i opracowany pod kątem doskonalenia umiejętności zestaw ćwiczeń.

mati1

Sport

Oprócz tego co robimy zawsze, czyli rower, rolki, pływanie, siłownia, łyżwy i w lecie żagle postanowiliśmy podłączyć się do zajęć w ośrodku sportów wodnych, gdzie dzieci uczą się potrzebnych umiejętności w sztuce żeglarskiej. Chcieliśmy dołączyć do programu Energi Sailing,  do którego właśnie trwa nabór, ale okazało się, że jesteśmy za starzy. Otrzymaliśmy jednak propozycję, by uczestniczyć w podobnych zajęciach w Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym. Właśnie jesteśmy na etapie omawiania szczegółów.

Zajęcia te są prowadzone w weekendy w Warszawie, a w sezonie nawigacyjnym na jeziorach warszawskich i na Zegrzu. Z czego bardzo się cieszymy, bo te ostatnie okolice są nam bliskie.

Zajęcia plastyczne

Zajęcia plastyczne są jak polski i angielski moją domeną w domu od zawsze. Codziennie prawie coś dłubiemy wspólnie.

Rysujemy, malujemy, tworzymy z masy solnej oraz decoupage’ujemy. Ostatnio zostaliśmy wciągnięci do Klubu Mamy w okolicy i tam wspólnie tworzymy z innymi coś. W ostatnim tygodniu były to drobiazgi decou.

Z rysunku na warsztat weszły smoki i żagle. Zwykle pada prośba „Mamo porysujmy razem.” No i rysujemy. I ja coś dłubię na temat zadany przez Młodego.

Mati tworzy:

Mama tworzy:

Tak więc mamy bogato, bo mamy tydzień wypełniony różnorodnymi zajęciami i mamy z tego frajdę wszyscy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 13 lutego 2015 by in aktualności and tagged , .
Follow O edukacji subiektywnie on WordPress.com
Pisanie artykułów i teksty SEO na zamówienie
FreeWebstore
zBLOGowani.pl

Blog Stats

  • 40,690 hits

POLECAM KSIĄŻKI

Z CIENIA. POWIEŚĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

BEZ RĄK, BEZ NÓG, BEZ OGRANICZEŃ!

%d blogerów lubi to: