O edukacji subiektywnie

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

Przygotowujemy się do Świąt

opakowania-prezenty-bombki1

Coraz bardziej czujemy nadchodzące Święta.

W naszym domu pojawiła się Choinka. Mateusz przygotował wcześniej swój pokój by powitać ją i móc postawić, pachnącą lasem. Ubrał ją w zrobione przez siebie Lego Bombki i swoje ozdoby z masy solnej. Choinka jest w doniczce, więc Mati ją codziennie podlewa. Niech doczeka świeżej ziemi w naszym ogrodzie.

W czasie tego weekendu poczuliśmy wreszcie zapach świątecznych pierników, które upichcił Młody. Naprawdę się postarał, bo robienie pierniczków zajęło mu ok. 3h.

Pierniczki te przygotowuje się bowiem najpierw gotując część składników, które chwilę muszą przestygnąć zanim wleje się do pozostałych składników. Potem ciasto musi postać ok. 2h. Następnie wycina się kształty. Część pierniczków jest z dżemową niespodzianką w środku, którą Mati zapakował w ciasto. To jest jego pomysł.

Na koniec już ja zrobiłam lukier cytrynowy oraz posypałam migdałami i wiórkami czekoladowymi – mój skromny wkład w pieczenie pierniczków.

W międzyczasie przeczytaliśmy opowiadanie Twardowskiego „O opłatku” , wiersz Marka Wawrzykiewicza „Może być Malutka” , obejrzeliśmy obraz Pietera Bruegla „Zimowy pejzaż z łyżwami” bardzo dokładnie. Stanowiło to ciekawy przyczynek do naszej rozmowy o tym jak kiedyś spędzało się czas, jak wygląda miasteczko, jak twórca przedstawił postacie, domy i naturę. Przyjrzeliśmy się perspektywie i kilku innym tajnikom malarskim.

W poprzednim tygodniu czytaliśmy wyjątki z „Biblii” dotyczące narodzin Pana Jezusa – Ewangelię wg. św. Mateusza i Ewangelię wg. św Łukasza. Dla mnie to też była miła chwila, bo dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy przy okazji dociekania jak to było dzięki historycznym odnośnikom.

(Jak znajdę te fragmenty online, podam linki. Na razie znalazłam tylko po angielsku, co nie każdemu odpowiada. Choć sama lubię i tę wersję)

Podczas dnia słuchamy poza tym kolęd po polsku i po angielsku, a Tata ćwiczy na gitarze „Dzisiaj w Betlejem” i „Cichą noc”.

Z tematów okołoświątecznych zobaczyliśmy

Jak produkuje się szkło

jak robi się bombki

Dzięki youtube zwiedziliśmy wirtualnie fabrykę szkła, gdzie można zobaczyć jakie cuda można wydmuchać z ciekłej przezroczystej masy. Inną wycieczkę obejrzeliśmy w fabryce bombek. I tu oglądaliśmy wydmuchiwanie różnych kształtów, które następnie są malowane, pokrywane brokatem i pakowane w ozdobne pudełka.

Obejrzeliśmy też jak powstają opłatki

Youtube jest świetnym źródłem ciekawych filmów.

Przed nami jeszcze wiele do zrobienia i nowe świąteczne zapachy.

Ale już teraz wszystkim Wam życzymy

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Follow O edukacji subiektywnie on WordPress.com
Pisanie artykułów i teksty SEO na zamówienie
FreeWebstore
zBLOGowani.pl

Blog Stats

  • 40,690 hits

POLECAM KSIĄŻKI

Z CIENIA. POWIEŚĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

BEZ RĄK, BEZ NÓG, BEZ OGRANICZEŃ!

%d blogerów lubi to: