O edukacji subiektywnie

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

10 pomysłów na prezent dla młodszego nastolatka

imagesZbliżają się święta.
Czy Wasze dzieciaki już napisały list do Świętego Mikiego z listą prezentów?

Mój Młody już sporządził taką krótką, przy pomocy internetu. W pierwszej chwili stwierdził, że „co on wymyśli, przecież wszystko co potrzebne do szczęścia już ma”. Podsunęłam mu pomysł by poszperał co by mu się przydało do zdobywania wiedzy lub może do jakiegoś sportu.

Po spędzeniu kilku godzin w internecie wyszła lista nieobecności chcianych przedmiotów w domu.

Co mój syn wymyślił?

A no sprawdźmy!

1.    Lego Mindstorms

nt0000023

które jest bardziej zaawansowaną serią niż Lego Technic, bo oprócz elementów elektroniki  takich jak:

 • gniazdo baterii z przełącznikiem
 • reflektorki
 • silniki obrotowe
 • przekładnie
 • przełącznik
 • zdalne sterowanie

posiada też elementy do skomplikowanego programowania oraz czujniki ruchu, światła i wyszukiwarkę przeszkód.

2. Mikroskop o większej „MOCY”  Delta Optical BioStage II

Bresser - Mikroskop - Biolux AL/NV 20x-1280x okular PC, walizka

wyposażony jest w cztery obiektywy: 4x, 10x, 40x oraz obiektyw immersyjny 100x, dzięki czemu zapewnia sporą rozdzielczość.  Powiększenie od 40x do 1000x daje nam możliwość przyjrzenia się żywym mikroorganizmom takim jak bakterie, pierwotniaki, nicienie, czy wrotki  (np. co kryje kilkudniowa woda z wazonu z kwiatami lub co znajdziemy w wodzie z ogórkami kiszonymi), a także uprzednio przygotowanym preparatom tkanek roślinnych i zwierzęcych.

Mikroskop ten posiada oświetlenie diodowe LED  które zapewnia długi czas życia, białe światło oraz nie nagrzewa się.  Możemy  pracować też bez sieci elektrycznej,  dzięki wbudowanemu modułowi zasilania akumulatorowego (3 szt. akumulatorków AA w zestawie). Pozwala to zabrać mikroskop na wyprawę badawczą w teren. Takie rozwiązanie daje nam wolność wyboru miejsca, gdyż nie musimy ciągle szukać gniazdka elektrycznego.

3. Teleskop Celestron PowerSeeker 70EQ

20130917_160942_825805.jpg

Refraktor achromatyczny o średnicy obiektywu 70 mm i ogniskowej 700 mm. Teleskop ten oferuje wyjątkową cenę, mobilność oraz bogate wyposażenie są idealnym wprowadzeniem w świat astronomii amatorskiej. PowerSeeker 70EQ jest teleskopem soczewkowym zbierającym 98 razy więcej światła niż ludzkie oko. Zamontowany jest na montażu paralaktycznym. Teleskop  daje
jasne i kontrastowe obrazy Księżyca i planet. Obiektyw o rozmiarze 70 mm pozwala nam  na obserwacje Słońca (potrzebny jest do tego specjalny filtr), Księżyca, Merkurego, Wenus, Marsa, Jowisza wraz księżycami, Saturna, Urana i Neptuna. W granicach zasięgu teleskopu znajdują się jaśniejsze komety, planetoidy oraz poza Układem Planetarnym: galaktyki, mgławice, gromady kuliste i otwarte, gwiazdy podwójne i wielokrotne. Teleskop ze względu na małą wagę idealnie nadaje się jako przyrząd przenośny, który możemy zabierać samochodem w rejony o lepszej przejrzystości powietrza z dala od wielkich miast. Dodatkowo w zestawie znajdziemy nasadkę kątową o kącie nachylenia 90°, soczewkę Barlowa x3, oprogramowanie The Sky Level 1 oraz dwa okulary o ogniskowych 4 i 20 mm, dające odpowiednio powiększenia 175 i 35 razy.

4.  stacja pogodowa BRESSER Junior

Stacja pogodowa - BRESSER Junior

Prosta w obsłudze i w pełni funkcjonalna stacja pogodowa Bresser Junior to świetny instrument badawczy dla młodych, ciekawych świata odkrywców. Stacja pozwala na badanie aktualnego stanu pogody a nawet na dokonywanie prognoz temperatury! Stacja składa się z trzech sześcianów, które można zastosować osobno, lub połączyć je by stworzyć prawdziwe centrum pogodowe.

Sześcian 1 – zawiera wiatromierz odmierzający prędkość wiatru oraz pokazujący jego kierunek
Sześcian 2 – zawiera termometr posiadający czytelną skalę stopni Celsjusza i Fahrenheita
Sześcian 3 – zawiera zasobnik pozwalający odmierzyć ilość opadów deszczu, lub śniegu.

5. Gra Minecraft 

Gra skupia się na kreatywności i budowaniu, pozwalając graczom na tworzenie konstrukcji z sześciennych bloków w otwartym trójwymiarowym świecie. Gra jest dostępna w dwóch wersjach – darmowej Classic oraz płatnej Premium. Obie pozwalają zarówno na grę jedno-, jak i wieloosobową. Premium pozwala dodatkowo graczowi na zmianę wyglądu postaci (tzw. skina).

Wersja płatna zawiera pięć trybów gry:

 • Creative, skupiająca się wyłącznie na budowaniu. Gracz dysponuje nieograniczoną ilością wszystkich materiałów, pozwalających na dowolne modyfikowanie świata gry, oraz posiada dużą swobodę przemieszczania się (może latać). W trybie tym nie występują elementy surwiwalowe (walka z potworami, wytwarzanie narzędzi, głód itp.). Dostępny jest on od wersji Beta 1.8.
 • Survival, w którym gracz samodzielnie zdobywa materiały, wytwarza narzędzia, broń i inne przedmioty, walczy z potworami (wyjątkiem jest gra na poziomie „pokojowym”, gdzie te się nie pojawiają), handluje z mieszkańcami wiosek, musi zaspokajać głód i uważać na punkty życia, by nie zginąć (w przypadku śmierci następuje odrodzenie postaci gracza bez posiadanego ekwipunku oraz utrata zdobytego poziomu doświadczenia), dodatkowo w trybie gry wieloosobowej bohater może walczyć z innymi graczami,
 • Hardcore, w którym rozgrywka przebiega identycznie jak w poprzednim trybie, jednak poziom trudności ustawiony jest na najwyższym poziomie, a w przypadku śmierci postaci gracza nie ma możliwości odrodzenia się i świat, na którym grał, zostaje usunięty. Tryb oficjalnie dodany w wersji 1.0.0.
 • Adventure, w którym gracz ma ograniczoną możliwość niszczenia i ustawiania bloków, może natomiast używać programowalnych dźwigni, przycisków i innych urządzeń. Tryb dostępny od wersji 1.3.
 • Spectator, tryb przeznaczony do obserwacji świata gry. Gracz może się przemieszczać w dowolne miejsce dzięki możliwości latania i przenikania przez bloki, może również patrzeć z perspektywy mobów. Nie może on jednak dokonywać interakcji ze światem gry, ani go modyfikować. Gracz znajdujący się w trybie obserwatora jest widzialny tylko dla graczy w tym trybie. Tryb został wprowadzony do gry w wersji 1.8.

Wersja Classic pod względem rozgrywki przypomina tryb Creative, jest ona wczesną wersją rozwojową gry Minecraft (aktualna wersja: 0.30 wydana w 2009 roku).

Gra posiada symboliczne zakończenie, następujące po zabiciu przez gracza Smoka Kresu, znajdującego się w innym wymiarze, noszącym nazwę Kres (The End). Po jego zabiciu gracz odczytuje „Poemat Kresu” i wraca do normalnego wymiaru, gdzie może kontynuować rozgrywkę.

6.  Narty biegowe

Kto lubi się ruszać, a do takich należy moje żywe srebro, zamieni chętnie rower na ten sprzęt. Zwłaszcza jeśli mieszka poza miastem, w okolicy pól i lasów. Według portalu na biegówkach narciarstwo biegowe to jeden z najzdrowszych i najmniej kontuzjogennych sportów. Podczas takiego „biegania” udział biorą wszystkie mięśnie naszego ciała. „Najbardziej zaangażowane są mięśnie kończyn górnych, grzbietu, brzucha oraz kończyn dolnych. Powoduje to zrównoważony, równomierny i symetryczny rozwój mięśni. A to poprawia sylwetkę i postawę ciała. Wzmocnione i rozwinięte mięśnie chronią kręgosłup oraz stawy przed urazami i przeciążeniami.”

A tu dalej moje propozycje

7.  zestaw do hokeja

dzięki któremu można grać w hokeja na rolkach. My już jeździmy na rolkach i to uwielbiamy. Jeśli nie posiadacie jeszcze rolek, warto się zaopatrzyć, bo to świetna zabawa. O naszych wypadach na rolkach już pisazdjęcie produktu:Zestaw do unihokeja Pytonłam w innym poście, w którym opisuję czego nauczyliśmy się w tym roku.

Hokej może być świetną zabawą z rodziną i przyjaciółmi.

8.  książki

najlepsze na wszystko – u  nas to główny gwóźdź programu. Od najmłodszych lat warto uczyć, że książka to nie obowiązek lecz świetna zabawa.

A tu kilka propozycji   Wojownik Trzech Światów. Pakiet 5 części - Klub Książki Tolle.pl

gg

Chłopaki z domku na drzewie - Klub Książki Tolle.pl

Przechwytywanie

9.  Laboratorium chemiczne

Jeśli chcielibyśmy już zainteresować swoją pociechę chemią możemy zapewnić prosty zestaw do eksperymentów.

Zestaw rekomendowany dla dzieci od 12 roku życia. Zestaw zawiera 9 odczynników oraz niezbędne akcesoria potrzebne do przeprowadzenia doświadczeń.

Suplementy i Sport

I ostatnia propozycja!

10.  Roundtrip of Britain & Ireland

Gra oferuje możliwość prowadzenia rozgrywki na poziomie A2, lub B1 (przy użyciu oddzielnych zestawów kart), bądź na poziomie mieszanym A2-B1 przy użyciu obu zestawów kart równocześnie.

Cele językowe:
-prezentacja kultury, historii i geografii Wielkiej Brytanii i Irlandii
-ćwiczenie poprawnego użycia rodzajników, przymiotników, czasowników, oraz budowania zdań pytających i przeczących
-nauka liczebników angielskich powyżej 100
-nauka niektórych wyrażeń idiomatycznych
-nauka słownictwa

Przedział wiekowy: dzieci od 8 roku życia, młodzież, dorośli

A Wy co kupujecie na święta swoim milusińskim?

6 comments on “10 pomysłów na prezent dla młodszego nastolatka

 1. blog by dozza
  12 grudnia 2014

  Świetne te pomysły na prezent! Ja wybrałabym lunetę 🙂
  Zapraszam również do siebie na blog, bo tam też kilka podpowiedzi dla Świętego 🙂
  http://www.blogbydozza.pl/2014/11/pomagamy-gwiazdorowi-czyli-co-na.html

  • all4your.child
   12 grudnia 2014

   Dzięki za pozytywną recenzję. Mój słodziak ma często ciekawe pomysły. Dlatego pomyślałam że je wrzucę. A może komuś się przydadzą, bo wymyśliło je dziecko?
   Już wchodzę na Twojego bloga poczytać 🙂

 2. Różowa Klara
  13 grudnia 2014

  świetne propozycje! szczególnie teleskop i narty przypadły mi do gustu, a u mnie przychodzi 24.12 Dzieciątko 🙂

  • all4your.child
   13 grudnia 2014

   Mi narty też się spodobały. Nawet szperam gdzie je tanio kupić dla nas wszystkich. U nas jest dużo miejsc do jeżdżenia. Jak trochę mocniej sypnie to da się nawet ulicami jeździć. Poza tym lasy i pola są w zasięgu.
   A to Klaro spodziewas się maluszka?
   Zaraz wskoczę na Twojego bloga i poczytam. 🙂

 3. Pani Strzelec
  13 grudnia 2014

  Ciekawe propozycje. A przy okazji widać, że młodzież – wbrew temu co czasem sie mówi, uogólniając – ma zainteresowania, fajne, pozakomputerowe 🙂

  • all4your.child
   13 grudnia 2014

   Komputerowe ma też, ale staram się to wykorzystywać. Np. ostatnio zaraziłam chemią, gdy zaczął grać w pewną grę. Zauważyłam, że są w niej symbole chemiczne. Wrzuciłam zajawkę. I tak zaczęliśmy studiować tablicę Mendelejewa.
   Czasem warto wykorzystywać coś co z pozoru wydaje się marnotrawieniem czasu. W sprytny sposób zamienić w twórczą inspirację.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Follow O edukacji subiektywnie on WordPress.com
Pisanie artykułów i teksty SEO na zamówienie
FreeWebstore
zBLOGowani.pl

Blog Stats

 • 39,467 hits

POLECAM KSIĄŻKI

Z CIENIA. POWIEŚĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

BEZ RĄK, BEZ NÓG, BEZ OGRANICZEŃ!

%d blogerów lubi to: