O edukacji subiektywnie

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

SEN w życiu starszego dziecka i nastolatka

Większość czasopism na rynku jest o małych dzieciach. Wszędzie łatwo jest znaleźć informacje o maluszkach. Są jednak rodzice, jak ja, którzy mają starsze dzieci i chcieliby się dowiedzieć czegoś na temat ich etapu rozwoju. Jakoś trudno mi znaleźć podobne czasopisma i artykuły na ten temat.

Tymczasem można znaleźć co nie co w artykułach anglojęzycznych.

Od jakiegoś czasu mój nastolatek nie chce zasypiać wcześnie. Rozumiem, że jak ja może być „sową”.  Ile jednak taki chłopiec potrzebuje snu, by się solidnie wyspać, a jego organizm prawidłowo się rozwijał i był gotowy na wyzwania kolejnego dnia?

Dlaczego sen jest taki ważny?

Jest to zagadnienie bardzo istotne, gdzyż sen odpowiada za wiele procesów jakie zachodzą w naszym organizmie, a nasz mózg skupiony jest na wielu aspektach, którym nie poświęca swojej uwagi w ciągu dziennej aktywności.

Kiedy śpimy nasz mózg wciąż ciężko pracuje – reperuje nasze organy, wspomaga pracę hormonów i wzrost naszych dzieci.

Jakość i ilość naszego  snu odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie mózgu – koncentrację uwagi, pamięć. Brak snu powoduje, że stajemy się nerwowi, niezdarni i robimy wiele błędów.

Ile snu potrzebuje dziecko między 5 a 11 rokiem życia?

Każdy z nas ma inne preferencje, także co do ilości snu, lecz generalnie potrzeby są podobne w danym okresie życia. Dzieci w tym wieku potrzebują ogólnie 10-12 godzin snu.

Jeśli dziecko nie chce zasypiać o optymalnej porze najlepiej byście mieli wieczorny scenariusz, który zawsze będzie taki sam i trwa ok. 30-40 min.  Dobrym przykładem jest rutyna zawierająca wyciszającą wieczorną kąpiel i czytanie książki lub spokojną rozmowę.

Czas przed snem jest dobrym momentem by wspólnie miło zakończyć dzień.

W specyficznych, zwłaszcza stresujących momentach, kiedy w życiu dziecka zachodzą jakieś zmiany, Twój starszak prawdopodobnie potrzebuje więcej snu niż zwykle.

W lecie, kiedy dłużej jest widno, należy nadal trzymać się waszego planu  i nie wydłużać zbytnio wieczorów. Dobrze jest zasłonić okno zasłoną lub żaluzją tak, aby w pokoju dziecka panował mrok.

W późniejszym okresie szkoły, dziecko chciałoby wydłużać swój wieczór, by czatować z przyjaciółmi, grać na komputerze oraz oglądać TV. Należy jednak ograniczać mu tego typu rozrywki przed pójściem spać i nadal uważać by zasypiało w miarę wcześnie. Po nieprzespanej odpowiednio nocy dziecku będzie trudno wstać i stanie się nerwowe.

Najlepiej jeśli dziecko nie ma w swoim pokoju TV, komputera itp. przedmiotów, które mogłyby je odwodzić od spania.

Ile snu potrzebuje dziecko w wieku 11 – 18 lat? 

Nastolatki  potrzebują nieco mniej snu. Optymalnym dla niego czasem jest 8,5 – 10 godzin.

Coraz trudniejsze staje się jednak w tym wieku utrzymywanie regularnego snu. Należy jednak starać się utrzymywać odpowiednie proporcje, gdyż brak nocnego wypoczynku powoduje u młodzieży problemy z koncentracją, a co za tym idzie z nauką w szkole. Mniejsza ilość snu odpowiada też za niedowagę z powodu zahamowania produkcji hormonów odpowiadających za apetyt.

Starsze dziecko  trudno już zmobilizować by kładło się wcześnie spać. Jednak możemy zaproponować mu wspólne spędzenie czasu przed snem, w sposób jaki mu odpowiada, tak jednak aby mogło się wyciszyć.

* na podstawie artykułu bbc

Reklamy

2 comments on “SEN w życiu starszego dziecka i nastolatka

 1. Joanna
  30 listopada 2014

  Ostatnio przeprowadzono badania i wyszło na to, że pewne przesterowanie zegara biologicznego u nastolatków jest naturalne (jeszcze nie wiadomo czemu służy). Nawet niektóre szkoły w USA eksperymentalnie zmieniły godziny zajęć dla nastolatków opóźniając rozpoczęcie ich o 2h. Statrystycznie ci ucznioweie osiągają lepsze wyniki niż uczniowie którzy musza chodzić na zajęcia „po staremu”. Może więc nie ma sensu walczyć o to by nastolatek chodził spać i wstawał o takich porach jak młodsze dzieci 🙂

  • all4your.child
   30 listopada 2014

   Tylko, że mój nastolatek stanowczo za późno chce chodzić spać. I tu myślę, że powinno się ingerować. Generalnie to nie ma u niego problemu z siedzeniem po nocy. Gdyby mógł pewnie by biegał do rana.
   Można szaleć w sylwestra ale nie na okrągło.
   Rozumiem, że dzień jest za krótki, a tyle by się chciało zrobić. Sama tak mam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 17 listopada 2014 by in aktualności and tagged , , , .
Follow O edukacji subiektywnie on WordPress.com
Pisanie artykułów i teksty SEO na zamówienie
FreeWebstore
zBLOGowani.pl

Blog Stats

 • 36,789 hits

POLECAM KSIĄŻKI

Z CIENIA. POWIEŚĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

BEZ RĄK, BEZ NÓG, BEZ OGRANICZEŃ!

%d blogerów lubi to: