O edukacji subiektywnie

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

Żegnaj październiku, witaj listopadzie – czyli co czeka na nas w tym miesiącu?

Październik skończył się tak szybko jak zaczął. Niespodziewanie i bardziej jesiennie.

W Październiku przedzieraliśmy się przez zagadnienia przyrody: poznawaliśmy podział roślin, ich części, zauważyliśmy różnice między ich grupami, uporządkowaliśmy je w pewien sposób. Następnie robiliśmy eksperymenty przyrodnicze, fizyczne i trochę chemiczne. Były niezwykle pasjonujące i wciągające. Poznaliśmy Polskie góry, gdzie leżą i zauważyliśmy że Tatry i Bieszczady należą do „rodziny”  Karpat.  Zagailiśmy o pietrach roślinności i poznaliśmy przyczynę tak różnorodnej ich struktury w górach.

Odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy obejrzeć fantastyczny spektakl z prądem w roli głównej i generatorem Tesli. (O Tesli mam ochotę jeszcze kiedyś napisać 😉  a także Muzeum Ziemi, gdzie z grupą dzieci uczących się w domu mogliśmy poznać historię bursztynu i dotknąć żywicy w różnych jej stadiach  rozwoju w kierunku bursztynienia. Pasjonująca  była nie tylko lekcja muzealna lecz także zbiory muzeum, dzięki którym mogłam z Matim dociekać pochodzenia, sposobu użytku i rozmawiać długo przy wielu eksponatach o skarbach ziemi, jakie nam ona daje. W wielu przypadkach pobudziły one nasze myślenie i poszukiwanie naukowego wytłumaczenia lub użycia wyobraźni.

Oprócz tematów zaplanowanych wynikły poboczne, którymi Mat się zainteresował. Poznawaliśmy więc ryby naszych rzek i jezior oraz obserwowaliśmy sztukę wędkarstwa, zobaczyliśmy nowinki z dziedziny robotyki – szczególnie zainteresowały nas humanoidy, inteligentne roboty.  Ponadto zobaczyliśmy miniaturowe samoloty, robione przez pasjonatów na silnikach. Są to  samoloty zdalnie sterowane, mogące osiągnąć dużą prędkość, wysokość, są niezwykle zwrotne, a sterowanie odbywa się w dość dalekim zasięgu.

Jako, że Mat nie pała miłością do matematyki, udało nam się zrobić mniej niż było planowane, mam nadzieję,  że jednak uda nam się polubić ten dział wiedzy. Muszę nad tym popracować.  😉

Listopad. Miesiąc, który mam nadzieję będzie nadal sprzyjał eksploracji na zewnątrz i ruchowi na świeżym powietrzu. Już postanowiliśmy w suche dni jeździć na rolkach, a w mokre biegać lub jeździć na rowerze. W mieście zrobili też siłownię na świeżym powietrzu, z której będziemy korzystać.

W listopadzie mamy zamiar wyruszyć w przeszłość naszej kultury i cywilizacji.

Popłyniemy w kierunku średniowiecza, zamków, dam i rycerzy. Poruszymy literaturę do niego się odnoszącą i wówczas tworzoną.  Odkryjemy muzykę tamtych czasów, a w niej instrumenty, poznamy architekturę i sztukę czasów wielkich katedr. Odkryjemy manuskrypt, skryptoria i księgi pachnące starym papierem i skórą.

W planach mamy odwiedziny:

 • Muzeum Narodowe, a w nim wycieczkę do Faras,
 • Muzeum Kopernika obejrzenie świata mikroorganizmów,
 • Archiwum Akt Dawnych by zobaczyć stare księgi

Spróbujemy może pobawić się w skrybę i stworzyć własny exlibris i napisać coś pismem z czasów średniowiecza, może minuskułą albo gotykiem. Mat lubi realizować się manualnie.

Może coś się jeszcze wyklaruje, jakaś ciekawa wycieczka. Jak coś wiecie wrzucajcie w komentarzach. A może uda się stworzyć jakąś wycieczkową grupe?

2 comments on “Żegnaj październiku, witaj listopadzie – czyli co czeka na nas w tym miesiącu?

 1. dlaniejdlaniego
  11 listopada 2014

  Czas leci nie ubłagalnie. Widać,że masz wenę twórczą.

  • all4your.child
   18 listopada 2014

   Wzięłam się 😉
   Poza tym tyle się dzieje, a chciałabym część ocalić od zapomnienia. Może kiedyś poczytamy sobie co porabialiśmy kiedyś. A może wyjdą z tego jakieś wnioski?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 2 listopada 2014 by in aktualności.
Follow O edukacji subiektywnie on WordPress.com
Pisanie artykułów i teksty SEO na zamówienie
FreeWebstore
zBLOGowani.pl

Blog Stats

 • 39,467 hits

POLECAM KSIĄŻKI

Z CIENIA. POWIEŚĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

BEZ RĄK, BEZ NÓG, BEZ OGRANICZEŃ!

%d blogerów lubi to: