O edukacji subiektywnie

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

Wycieczka do Muzeum Ziemi w Warszawie

W piękny słoneczny dzień nie warto siedzieć w domu. Uczyć się można wszędzie, a najlepiej z emocjami i przez doświadczanie. Dlatego od miesiąca prawie nie mogliśmy się doczekać wycieczki do Muzeum Ziemi z grupą dzieci uczących się w domu.

Poranek

Mati niechętnie dziś wstał. Jak zwykle naszły go wątpliwości czy będzie dziś fajnie i czy chce naprawdę jechać. Trochę mnie to zmartwiło, znając jego sceptyczne nastawienie do wszystkiego… Ledwo zwlokłam go z łóżka.

Pojechaliśmy.

Muzeum

W sali muzealnej zastaliśmy grupkę dzieci w różnym wieku, od półroczniaka do kilkunastolatka. Wokół mamy i tatusiowie towarzyszący swoim dzieciom, słuchający również ciekawostek opowiadanych przez prowadzącą. Wiele zdjęć, ilustracji, dotykaliśmy żywicy zastygłej w drewnie, wysuszonej, lecz nie do postaci bursztynu oraz oglądaliśmy różne bursztyny i to co nim nie jest, a jednak można się pomylić.

Są jednak sposoby na odróżnienie jantaru od innych „oszustw natury i ludzkiej techniki”.

Bursztyn więc próbował się palić i tonąć. Próbował…

Zwiedzanie

Po lekcji muzealnej nastąpiło zwiedzanie. Oglądaliśmy wielkie bryły żywicy zaklęte w czasie, jej różne kształty, rozmiary, kolory. Pod mikroskopem sprawdzaliśmy co się zatopiło w lepkiej mazi sączącej się z dawno rosnącego drzewa i zostało w niej na zawsze, ukazując dziś zalążek świata który kiedyś minął.

Po sali z bursztynami musieliśmy zobaczyć minerały i skamieliny, które można znaleźć w Polsce i na świecie. Ogromne muszle, amonity, odciski wielkich dawnych paprotników, piękne kamienie, z których człowiek szlifuje cuda biżuterie. Natura potrafi zaskoczyć barwami, kształtami, układami minerałów. Niektóre z nich przypominają włoski, igły, puch – niezwykła różnorodność!

W drugim budynku muzeum oglądaliśmy piękne zdjęcia natury, zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Zjawiskowe, drapieżne, ofiary i agresorzy, piękne formy ławic ryb, żółw niemalże na wyciągnięcie ręki, gorylica tuląca z miłością swoje gorylątka, tysiące ptaków nad wodą. Każde zdjęcie odkrywa piękno, dziewiczość, to co nie dane jest nam widzieć w naszym cywilizowanym zgiełku miast.

W dolnej części muzeum mogliśmy obejrzeć kości zwierząt, które mieszkały na naszych polskich ziemiach. Słoń leśny, nosorożec, tur (który wyginął przez ludzi w XVIIw), prażubr, pralew, niedźwiedź jaskiniowy i kilka innych,  których nawet byśmy nie przypuszczali, że istniały, gdyby nie przypadkowe znaleziska.

Wiele z tych zwierząt to olbrzymy. Jak ogromny respekt musiał mieć przed nimi ówczesny człowiek, rozpoczynający dopiero swoją drogę w dziedzinie technologii. Nie dziwne, że zwierzęta te znalazły się na malowidłach pierwszych twórców w jaskiniach.

Podsumowanie

Po wyjściu z muzeum Mati był wyraźnie zadowolony.  Poprosiłam go by się chwilę zastanowił i powiedział mi co mu się najbardziej podobało. Odpowiedział : „Wszystko”.

Muzeum Ziemi mieści się w zabytkowym budynku z XVIII wieku, w którym dawniej zbierała się loża masonów.

pp

 Mati ma taki minerał w domu. Długo się zastanawiał co to jest. Dziś miał okazję się dowiedzieć. Na pewno miał rację kiedyś mówiąc, że chyba tu jest jakby krzemień, bo tak pachnie.

Ogromna muszla ,

wielka różna pustyni,

    amonit większy niż krzesło,

lepimy z tego różne kształty i rozpalamy ognisko,

tu można znaleźć ciekawe skamieliny,

  zwierzęta zatopione w bursztynie,

  kiedyś używane zamiast szkła w oknach,

skały, które świecą.

Niestety kośćmi zwierząt byliśmy tak przejęci, że zapomnieliśmy zrobić zdjęcia. Polecamy bardzo.

Reklamy

2 comments on “Wycieczka do Muzeum Ziemi w Warszawie

  1. Pingback: Visit Warsaw with children – 10 ideas | nefretettezone

  2. Pingback: What to see in Warsaw with kids? | Nefretette Zone

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 27 października 2014 by in aktualności and tagged , , , , , , .
Follow O edukacji subiektywnie on WordPress.com
Pisanie artykułów i teksty SEO na zamówienie
FreeWebstore
zBLOGowani.pl

Blog Stats

  • 40,690 hits

POLECAM KSIĄŻKI

Z CIENIA. POWIEŚĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

BEZ RĄK, BEZ NÓG, BEZ OGRANICZEŃ!

%d blogerów lubi to: