O edukacji subiektywnie

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

Koty i hibernacja – czy to możliwe?

Kilka dni temu mój młodziak zadał całkiem ciekawe pytanie

– czy koty mogą hibernować?

Wydawałoby się, że pytanie dziwne, bo kot domowy, taki jak nasz rudzielec, raczej ma ciepło i ciągły dostęp do pożywienia.

Ale

są w naszych lasach koty dzikie, jak ryś i żbik oraz koty zdziczałe, które bywa, że unikają człowieka. Jak one sobie radzą w naszym  klimacie podczas mroźnych zim?

Moja znajoma z facebooka podrzuciła mi tłumaczenie „komórkowe” jakiejś strony, które zredagowałam, by mój syn mógł łatwiej tekst rozczytać. Dziękuję Ci Aniu 😉

A więc:

Co to jest hibernacja?

Hibernacja jest jedną ze strategii zimowania zwierząt. Gdy czas trudny w roku przychodzi zwierzęta stoją  przed wyborem – mogą albo przenieść się do cieplejszych obszarów lub hibernować. Zwierzęta  spalają  energię we wszystkich swoich działaniach. Praca, spacery, oddychanie, nawet myśli są działaniem spalającym energię. Normalne funkcjonowanie systemów organizmu, takich jak pompowanie krwi i oddech to działania, które spalają energię również. Zwierzęta instynktownie jedzą, nieświadome, że wypełnienie żołądka zapewnia  energię, która będzie napędzać wszystkie  działania organizmu. Znalezienie żywności w miesiącach zimowych może być bardzo trudne. Zwierzę w naturalnym środowisku może iść cały dzień bez znalezienia pożywienia. Szukanie  pożywienia  spala energię. Aby przetrwać w trudnych zimowych miesiącach, zwierzęta oszczędzają energię przez hibernację.

Zwierzęta hibernujące muszą jeść duże ilości jedzenia przed miesiącami zimowymi. To pomaga budować rezerwy tłuszczu. Zwierzęta zimujące używają tłuszczu z rezerwy na znacznie niższym poziomie. Potrzeby energetyczne zostają zredukowane do minimum. Metabolizm zwierząt w stanie hibernacji jest niższy od normalnego. Hibernacja jest często postrzegana jako bardzo długi sen … sen, który może trwać przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, u niektórych zwierząt. Hibernacja to jednak więcej niż spanie, gdyż zwierzę przechodzi drastyczne zmiany fizjologiczne. Temperatura ciała spada do prawie takiej samej jak temperatura otoczenia, tak, że ssaki mogą mieć prawie taką  temperaturę jak zimnokrwiste zwierzęta. Tętno i częstość oddychania również drastycznie spadają. Zwierzęta w hibernacji mają zmniejszoną świadomość, są obojętne na ich otoczenie. Budzenie się ze stanu hibernacji  może być bardzo trudne.

Koty i hibernacja? 

 

W klimatach północnych długa i bardzo mroźna zima to nie zabawa dla  zwierząt. Niezależnie od temperatury  zamarznięta ziemia sprawia, że bardzo trudno znaleźć pożywienie. Aby przetrwać szorstkie i trudne warunki, część zwierząt hibernuje. Koty stały się jednym z najpopularniejszych zwierząt domowych i mogą żyć w miejscach z mroźnym sezonem. Czy koty w tych miejscach hibernują także? Krótka odpowiedź brzmi: nie. Z dużą dostawą żywności i odpowiednim schronieniem nie ma potrzeby hibernacji.

Zwierzęta mają różne sposoby radzenia sobie w  zimowych miesiącach. Jak wspomniano, niektóre migrują do obszarów, w których jedzenie jest łatwo dostępne, a niektóre zwierzęta hibernują. Część zwierząt zatrzymuje się  w swoich norach, które mają już pełne żywności i bardzo rzadko wychodzą. Pozostałe zwierzęta dostosowują się do zimy zmianą futra z  grubszą warstwą. Psy i koty należą do tej kategorii. Koty domowe nie potrzebują  hibernacji, ponieważ są one wyposażone w wystarczającą ilość pożywienia. Wewnątrz kontrolowanej temperaturze domów, koty domowe mogą łatwo przetrwać zimowe miesiące. Koty są wprawdzie drapieżnikami, co oznacza, że  mogą polować na niewielkie, małe, szybko poruszające się zwierzęta. Dzięki  grubszej warstwie futra, także bezpańskie i zdziczałe koty mogą przeżyć w miesiącach zimowych. Zdziczałe koty mają jeszcze inny sposób na przetrwanie zimy. Te zwierzęta mogą przejść przez tymczasową hibernację. Koty te mogą przejść w stan apatii lub aktywności fizjologicznej charakteryzującej się zmniejszonym tempem przemiany materii i obniżoną temperaturą ciała. Dzięki tym krótkim okresom kot zachowuje swoją normalną temperaturę ciała w ciągu dnia podczas wykonywania swoich zwykłych działań. Działania te obejmują żerowanie na żywność. Aby oszczędzać energię, organizm kota obniża temperatura ciała zwykle w nocy i przeznacza więcej czasu na sen. Podobnie jak w hibernacji, tętno i częstość oddychania kota są znacznie obniżone.

Ciekawych informacji o kotach możesz przeczytać w książce:

Co Twój kot próbuje Ci powiedzieć?

Poznaj tajemnice kociej psychologii

44

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

Informacja

This entry was posted on 20 października 2014 by in aktualności and tagged , , , , .
Follow O edukacji subiektywnie on WordPress.com
Pisanie artykułów i teksty SEO na zamówienie
FreeWebstore
zBLOGowani.pl

Blog Stats

  • 39,467 hits

POLECAM KSIĄŻKI

Z CIENIA. POWIEŚĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

BEZ RĄK, BEZ NÓG, BEZ OGRANICZEŃ!

%d blogerów lubi to: