O edukacji subiektywnie

Szkoła przygotowuje dzieci do życia w świecie, który nie istnieje. Autor: Albert Camus

scenariusz – zabawy na pochmurne dni

Scenariusz zajęć

12.11.2012

Temat kompleksowy: Jest chłodno i deszczowo

Temat dnia: Zabawy na pochmurne dni

Grupa: 3-latki

Prowadząca: Marta Konarska

Cele ogólne:

  1. Zabawa
  • Wdrażanie do uważnego słuchania
  • Wzbogacanie słownika
  • Ćwiczenie mięśni narządów mowy na zgłoskach: hop, tra, la, la
  1. Ćwiczenia gimnastyczne
  • Nabywanie umiejętności współdziałania z kolegą
  • Ćwiczenie mięśni rąk i nóg
  • Nabywanie umiejętności współpracy w grupie
  • Uczenie się przestrzegania reguł zabawy

Cele szczegółowe:

Dziecko:

  • Uważnie słucha
  •  rozumie nowe słowa i posługuje się nimi
  •  ćwiczy narząd mowy poprzez wymawianie zgłosek
  • Potrafi współpracować z kolegą
  • Przestrzega reguł zabawy
  • Umiejętnie porusza się w gromadce podczas zabaw
  • Wzmacnia mięśnie rąk i nóg

Metody pracy: podająca, poszukująca, praktyczna

Formy pracy: zbiorowa, grupowa

Środki dydaktyczne: wiersz P. Siewierskiej-Kozłowskiej „Zabawa”

Przebieg zajęć

I.

 

  1. Słuchanie wiersza „Zabawa”

Wskazują na siebie chłopcy, a później dziewczynki.

Uśmiechamy się szeroko.

Podskok obunóż.

Skok do przodu obunóż.

Wargi rozciągnięte w uśmiechu.

Dotykami dłońmi uszu w geście nasłuchiwania.

Dwa klaśnięcia.

Powtarzanie słów tra, la, la.

Rozmowa na temat wiersza: Co robiły dzieci?; Jakie miały buzie?; Do czego były chętne uszy?; Co robił język?; Jak język wołał? (powtarzanie wyrazów dźwiękonaśladowczych – tra, la, la); Jak skakały piłeczki? Hop, hop, hop

II.

  1. Ćwiczenia gimnastyczne „Zabawy dzieci”:
  • „Szukaj kolegi do pary” – zabawa orientacyjno-porządkowa

Dzieci biegają swobodnie, na sygnał N. szukają pary i chodzą w małych kółeczkach.

  • „ huśtawka” – zabawa z elementem równowagi”. Dzieci w parach stają naprzeciwko siebie i podają sobie ręce. Huśtawka porusza się – raz jedno, raz drugie dziecko robi przysiad.
  • „konik ciągnie wóz” – zabawa bieżna. Dzieci  w parach, jedno za drugim, trzymają się za ręce. Zaprzęgi jadą, zatrzymują się, konik grzebie nogą, parska, rży, i biegnie dalej. Po krótkim biegu zmiana.
  • „ balonik” zabawa w kole, dzieci w kole są balonikiem, który rośnie wraz z wierszem:

Baloniku nasz malutki

Rośnij duży, okrąglutki

Balon rośnie że aż strach

Przebrał miarę no i trach!!

    (na końcu dzieci się przewracają)

  1. Swobodne zabawy w kącikach tematycznych. Zwracanie uwagi na zwroty grzecznościowe i zgodną zabawę oraz odkładanie zabawek na miejsce, po skończeniu zabawy nimi.

plik z konspektem:

12.11.2012- 3-latki – zabawy w pochmurne dni

INNE INSPIRACJE

Muzyczna pedagogika zabawy w pracy z grupą + CD + gra planszowa  Nowe gry i zabawy ruchowe  Nowe gry i zabawy pobudzające wszystkie zmysły  Pomysły na zabawy w przedszkolu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s

Follow O edukacji subiektywnie on WordPress.com
Pisanie artykułów i teksty SEO na zamówienie
FreeWebstore

POLECAM KSIĄŻKI

Z CIENIA. POWIEŚĆ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

BEZ RĄK, BEZ NÓG, BEZ OGRANICZEŃ!

%d bloggers like this: